Spółki z Grupy Kapitałowej OT Logistics oraz ZS Nr 4 w Szczecinie chcą współpracować m. in. przy organizacji praktyk zawodowych, promowaniu zawodów technicznych wśród uczniów i ich rodziców, opracowywaniu programów nauczania i dostosowywania ich do potrzeb rynku pracy. OT Logistics i Kolej Bałtycka planują również przekazywać ZS Nr 4 sprzęt, narzędzia i materiały do ćwiczeń, a także otworzyć pracownię patronacką dla uczniów oraz organizować szkolenia dla kadry inżynierskiej zatrudnionej w szkole.

W skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie wchodzą Technikum Kolejowe (potocznie zwane „Kolejówką”) oraz Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 3. Instytucje przygotowują uczniów do pracy m. in. w zawodach takich jak technik elektryk, technik spedytor, technik automatyk, technik obsługi urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik eksploatacji portów i terminali. Kształcenie zawodowe na wszystkich kierunkach prowadzą doświadczeni nauczyciele, a szkoła zapewnia dostęp do nowoczesnych laboratoriów zawodowych. Szkoła współpracuje z innymi instytucjami edukacyjnymi (m. in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym) oraz pracodawcami.

„Technikum Kolejowe w Szczecinie wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie jest szkołą otwartą na współpracę z pracodawcami. Umowa z Grupą Kapitałową OT Logistics otwiera nowy rozdział w rozwoju szkoły. Głównym celem jest wspieranie uczniów w wyborze kariery zawodowej. Chcemy by nasi absolwenci wchodzili na rynek pracy z dużym bagażem specjalistycznej wiedzy nabytej podczas praktyk i staży zawodowych organizowanych w spółkach Grupy. Liczę też na owocną współpracę zarówno w kształceniu młodzieży jak i w wymianie doświadczeń pomiędzy kadrą Grupy Kapitałowej i kadrą pedagogiczną szkoły.” – powiedział Paweł Masłowski, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie.

Umowa przyniesie korzyści obu stronom – pozwoli na dalsze podwyższanie poziomu kształcenia w ZS Nr 4 w Szczecinie, a jednocześnie pozwoli na stworzenie kadr, które będą mogły w przyszłości zasilić szeregi pracowników branży Transport-Spedycja-Logistyka - mówił Dariusz Trzciński, Prezes Kolei Bałtyckiej. „Wspierając kształcenie w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Szczecinie działamy również na własną korzyść – liczymy na to, że uczniowie ZS Nr 4 w Szczecinie dzięki programowi praktyk zawodowych będą w przyszłości zainteresowani kontynuowaniem swojej zawodowej kariery w ramach Grupy Kapitałowej OT Logistics. Co prawda dzięki rosnącym pensjom maszynistów widzimy obecnie na rynku zainteresowanie zawodem, jednak z uwagi na kryzys w szkolnictwie zawodowym w ostatnich dekadach luka pokoleniowa w tym zawodzie jest wyraźnie widoczna. Szacujemy np., że obecnie na polskim rynku kolejowym brakuje ok. 2 tysięcy maszynistów, a do 2022 roku wiek emerytalny osiągnie kolejne 2,5 tysiąca maszynistów. – dodał Dariusz Trzciński, Prezes Kolei Bałtyckiej.

***

Informacje na temat OT Logistics:

OT Logistics S.A. to polska firma z ponad 70-letnim doświadczeniem. Wraz ze spółkami tworzącymi Grupę Kapitałową OT Logistics jest największym operatorem portowym w Polsce i na południowym Bałtyku oraz liderem w transporcie wodnym śródlądowym, od Kaliningradu w Rosji po porty w Niemczech i Holandii. Grupa skupia również podmioty wyspecjalizowane w transporcie drogowym, kolejowym, a także spedycji i logistyce. OT Logistics jest również największym branżowym udziałowcem portu morskiego Luka Rijeka w Chorwacji. W 2016 r. Grupa wypracowała 712,1 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, a jej zysk netto wyniósł 10,0 mln zł. Akcje OT Logistics od 2013 r. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Source: OT Logistic Group